List otwarty do Prezydenta RP A. Dudy ws. dekomunizacji

Kategoria: Aktualności Opublikowano: środa, 06, styczeń 2016 Paweł Czyż

EUROPEJSKIE CENTRUM ŚCIGANIA ZBRODNIARZY KOMUNISTYCZNYCH

I FASZYSTOWSKICH

Warszawa, 4.01.2016 r.

 

Prezydent RP

dr Andrzej Duda

 

L I S T   O T W A R T Y

Jako koordynator prac Europejskiego Centrum Ścigania Zbrodniarzy Komunistycznych i Faszystowskich (www.centrumscigania.info) składam w załączeniu Panu Prezydentowi nierozpoznany projekt ustawy o przestępstwach nieukaranych i dekomunizacji życia publicznego wniesiony w III kadencji Sejmu RP (druk 1441). Ten projekt, w pracach nad którym reprezentowałem wnioskodawców, został utrącony z prac sejmowych decyzją rządzącej w latach 1997-2000 koalicji AWS - Unia Wolności.

Czytaj więcej: List otwarty do Prezydenta RP A. Dudy ws. dekomunizacji

Bułgarska strona zwolenników dekomunizacji

Kategoria: Aktualności Opublikowano: niedziela, 27, grudzień 2015 Paweł Czyż

Wspolczesna.pl/ Komendant wojewódzki MO skazany za zbrodnie komunistyczne i internowania

Kategoria: Aktualności Opublikowano: niedziela, 27, grudzień 2015 Paweł Czyż
wspolczesnaByły wojewódzki komendant MO w Białymstoku oskarżony był o zbrodnie komunistyczne i przeciwko ludzkości. Zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień i bezprawnego pozbawienia wolności opozycjonistów i działaczy „Solidarności”. Bo podpisując w grudniu 1981 decyzje o internowaniu 55 osób, działał na podstawie nieobowiązującego jeszcze dekretu o stanie wojennym. - Nie ulega wątpliwości, że oskarżony będąc wysokiej rangi funkcjonariuszem publicznym oraz mając wyższe wykształcenie prawnicze połączone z wieloletnią praktyką zawodową w milicji musiał zdawać sobie sprawę z fakty, że każdy akt prawny, na podstawie którego wydawane są decyzje, musi przejść odpowiedni proces legislacyjny i musi być prawidłowo opublikowany.

Czytaj więcej: Wspolczesna.pl/ Komendant wojewódzki MO skazany za zbrodnie komunistyczne i internowania

PAP/ Bułgaria: Byli agenci komunistyczni wciąż przy władzy

Kategoria: Aktualności Opublikowano: niedziela, 27, grudzień 2015 Paweł Czyż

Parlament w SofiiPonad 10 tys. byłych agentów komunistycznych służb specjalnych nadal sprawuje funkcje na różnych szczeblach władzy w Bułgarii. W kraju nigdy nie wprowadzono prawa, które by im tego zakazywało - specjalna komisja publikuje nazwiska i na tym sprawa się kończy.

Na niedawnej konferencji, poświęconej problemowi komunistycznych tajnych służb, przedstawicielka komisji badającej archiwa bułgarskiej SB Ekaterina Bonczewa poinformowała, że funkcje publiczne pełni obecnie 10 500 dawnych agentów i pracowników wywiadu. Dodała, że nie jest to pełny obraz, ponieważ wiele instytucji, w tym prawosławna Cerkiew, nie przekazało komisji danych niezbędnych do przeprowadzenia weryfikacji w archiwach.

Czytaj więcej: PAP/ Bułgaria: Byli agenci komunistyczni wciąż przy władzy

Adam Słomka: Rosyjska Duma myli adresata swojej propagandy!

Kategoria: Aktualności Opublikowano: sobota, 19, grudzień 2015 Paweł Czyż

as newLider Konfederacji Polski Niepodległej – Niezłomni Adam Słomka uważa, że oświadczenie rosyjskiej Dumy w sprawie nielegalnych (w większości) na naszym terytorium monumentów sławiących komunistycznego, radzieckiego okupanta powinno być skierowane do władz wykonawczych Federacji Rosyjskiej.

Słomka kierujący pracami Europejskiego Centrum Ścigania Zbrodniarzy Komunistycznych i Faszystowskich (powołanego kilka dni temu), wskazuje, że piątkowa wypowiedź w niższej izbie rosyjskiego parlamentu, deputowanego komisji spraw międzynarodowych Nikołaja Lewiczewa, że władze polskie już od dawna „podejmują próby umniejszenia roli narodu radzieckiego w zwycięstwie nad faszyzmem” jest przykładem relatywizowania historii w stylu stalinowskim. Duma – wg lidera Konfederatów – myli adresata swojej propagandy!

 

Czytaj więcej: Adam Słomka: Rosyjska Duma myli adresata swojej propagandy!